Jak się obejść ze szparagiem

Szparagi to typowo wiosenne warzywo, na które sezon jest dość krótki, dlatego też korzysta się i używa ich w kuchni, gdy tylko można. Mając charakterystyczny kształt, nie da się ich pomylić w sklepie z żadnymi innymi warzywami. Mimo to nie każdy po nie sięga, bo nie wie, jak się z nim obchodzić. Pytanie, jakie się nasuwa, jeżeli chodzi o szparagi czy obierać brzmi i trzeba nauczyć się, jaka jest na nie odpowiedź.

W zależności od odmiany

Szparagów nie da się pomylić przez charakterystyczny wygląd, da się również zauważyć, że spotkać można szparagi białe i zielone. To właśnie w zależności od koloru należy odpowiednio podejść do obierania. Bo obieranie szparagów białych jest konieczne – w ten sposób pozbyć się można tych części, które są zbyt twarde, by obróbka termiczna zdołał je zmiękczyć, i przez to niejadalne. Szparagi zielone mogą być gotowe z całkowitym pominięciem procesu obierania.

Białe szparagi

Białe szparagi posiadają lekko zdrewniałe skórki. Do ich obierania użyć należy niewielkiego nożyka bez ząbków lub obieraczką warzyw. Podczas tego procesu warzywa obrać należy od odciętej lub odłamanej stwardniałej końcówki aż do główki, a ją samą pominąć. Główka szparaga nie potrzebuje obierania – jest bowiem bardzo delikatna i miękka.

Jak zrobić to najlepiej? Na początek dokładnie umyć warzywo i usunąć zdrętwiałe końcówki – można to zrobić za pomocą noża lub odłamać ręcznie – powinno się to odbyć mniej więcej w odległości dwóch centymetrów od końca szparaga. Następnie za pomocą odpowiedniego narzędzia obrać od złamanej końcówki pod główkę. Wtedy warzywo jest obrane i może zostać poddany gotowaniu.

Zielone i fioletowe szparagi

Mimo że nie potrzebują obierania, zielone szparagi potrzebuję pewnego przygotowania przed ugotowaniem. Tym, co bezwzględnie trzeba uczynić, to dokładnie tak samo jak w przypadku szparagów białych umyć warzywo i usunąć zdrętwiałe końcówki.

Dokładnie to samo postępowanie dotyczy najrzadziej spotykanej w Polsce odmiany – fioletowych szparagów.