Jadłospis 5 miesięcznego dziecka karmionego sztucznie

W 2015 roku wszedł w życie nowy schemat żywienia niemowląt. Ma on pomóc rodzicom przy rozszerzaniu diety, pokazuje kiedy i co należy wprowadzać do diety dziecka. Jak zatem może wyglądać jadłospis 5 miesięcznego dziecka karmionego sztucznie w oparciu o nowe zalecenia?

Przede wszystkim został zniesiony podział na dzieci karmione mlekiem mamy i na dzieci karmione mlekiem modyfikowanym. Teraz pokarmy można wprowadzać dokładnie tak samo, aczkolwiek eksperci nawołują rodziców do obserwacji swojego dziecka. Mleko modyfikowane w sposób samoistny szybciej przygotowuje żołądek dziecka do przyjęcia innego pokarmu niż tylko mleka. Jeśli mama nie może karmić swojego malucha piersią, wtedy mleko modyfikowane jest rozwiązaniem i dzięki temu na spokojnie możemy wprowadzić nowe produkty w wieku już około 5 miesięcy. Aby móc przygotować odpowiednio jadłospis 5 miesięcznego dziecka karmionego sztucznie należy patrzeć przede wszystkim na umiejętności dziecka. Dziecko przyzwyczajone do smoczka inaczej ma wyćwiczony odruch ssania i łatwiej radzi sobie z rozdrabnianiem pokarmu. Dlatego też można w wieku 5 miesięcy zacząć wprowadzać pure z warzyw gotowanych na wodzie. Obserwować dziecko i wprowadzać co dwa/trzy dni nowe produkty. Najlepiej skupić się na warzywach mało alergizujących, tj. ziemniak, dynia czy cukinia. Powoli dodawać można ugotowane i starte owoce zaczynając od jabłka, gruszki czy banana. W wieku 5 miesięcy można próbować z glutenem i dać dziecku 2-3 łyżeczki kaszki manny. Dzięki tak wczesnemu podaniu glutenu ograniczamy możliwość alergii w przyszłości. Pamiętajmy, aby porcje mleczne były co najmniej 4 razy dziennie i aby nowe posiłki były początkowo tylko jednym daniem dziennie. Z czasem ich ilość będzie zwiększana systematycznie.

Dla zdrowego brzuszka i dobrych nawyków należy zadbać o 5 posiłków dziennie, przy czym każda porcja nie powinna przekraczać 150-160 ml. Jest to ważne przede wszystkim dla dziecka karmionego sztucznie, gdzie niestety jest większe ryzyko otyłości dziecka w przyszłości.